ویتامین ب6

این ویتامین در آب حل شده و بعد از هضم غذا تقریباً، در طول هشت ساعت از بدن خارج می گردد. مثل سایر خانواده خودش در بدن ذخیره نمی شود. به همین دلیل باید هر روز به صورت غذا یا مکمل غذایی مصرف شود. ویتامین ب6 از سه گروه شیمیایی به نام های پیریدوکسین Pyridoxine و پیریدوکسامین Pyridoxamine و پیریدوکسال Pyridoxal ساخته شده است. این گروه ها همگی به هم مربوط هستند و انجام وظیفه می کنند. واحد وزن این ویتامین، میلی گرم است. اگر مصرف پروتئین شما در روز بالا باشد، احتیاج بیشتری به ویتامین ب6 دارید. این ویتامین برای تولید و تکثیر سلول های قرمز و پادتن ها لازم است. شواهدی موجود است که ویتامین ب6 با باکتری های روده ترکیب می شوند و سبزیجات مخصوصاً سلولزها باعث این کار می شوند. مقدار مصرف روزانه برای بزرگسالان 6/1 تا 2 میلی گرم است. مصرف بیشتر از این شامل خانم های حامله یا شیرده می شود. این ویتامین در مجاورت ویتامین ب12 بهتر و موثرتر جذب بدن می شود. حضور ویتامین ب6 برای تولید جوهر نمک و منیزیم ضروری است. لبنیات، کمتر ویتامین ب6 دارند.

فواید ویتامین ب6

این ویتامین باعث می شود که چربی و پروتئین جذب بدن شوند. پروتئین ساده، ولی مهمی مثل ترپتوفان ( نوعی اسید آمینه ) را تبدیل به نیاسین می کند. از ناراحتی های اعصاب و اشکالات پوستی جلوگیری می کند. در تخفیف و کاهش استفراغ صبحگاهی موثر است. ویتامین ب6 به اسید نیوکلیک ( نوعی اسید هسته ای ترکیب شده از قندها، فسفات ها و یک ریشه قلیایی که در هسته اکثر بافت ها وجود دارد) کمک می کند تا در بدن بهتر ترکیب و جذب گردد و از پیری زودرس جلوگیری کند. در برطرف کردن خشکی دهان و ناراحتی های مثانه که به وسیله داروهایی از نوع Tricyclic معالجه می شود، یاری می رساند. درد ناشی از انقباض عضلات در شب، گرفتگی و درد عضله ای پا و بی حسی دست ها را کاهش می دهد. این ویتامین پر کار و در همه جای بدن کمک رسان است.

عوارض ناشی از کمبود ویتامین ب6

کمبود این ویتامین باعث کم خونی، بیماری های پوستی به علت وجود چربی زیاد، ناراحتی هایی چون تورم زبان، آماس کردن پوست بدن، اشکالات موی سر، ترکیدگی دور دهان و لب ها، پیچیدگی و انقباض عضلات، عصبی شدن، احساس ضعف و نازک شدن پوست بدن می شود.

بهترین منابع طبیعی ویتامین ب6

خمیر مایه خشک، گندم کامل، سبوس گندم، جوانه گندم، جگر، قلوه، سویا، طالبی، کلم، شیره انگور، تخم مرغ، گوشت گاو، برنج آسیاب نشده و پسته شام، دارای ویتامین ب6 هستند.

مکمل غذایی ب6 در همه داروخانه ها در اندازه های مختلف 50 تا 500 میلی گرمی موجود است. این ویتامین همراه ویتامین بکمپلکس و مولتی ویتامین نیز وجود دارد. برای اینکه از خانواده ویتامین ب کمبود پیدا نکنید، بهتر است این ویتامین را همراه با ب1 و ب2 به مقدار مساوی استفاده کنید، تا بهتر و بیشتر نتیجه بگیرید. ویتامین ب6 که در زمان طولانی تری حل و جذب می شود به بازار عرضه شده است. ویتامین هایی که در زمان طولانی تری حل و جذب بدن می شوند، از همه مفیدتر هستند.

مسمومیت ویتامین ب6

مصرف 2 تا 10 میلی گرم ویتامین ب6 می تواند ناراحتی های عصبی ایجاد کند. مصرف زیاد این ویتامین ممکن است ایجاد بی قراری و دیدن خواب های شفاف و زنده کند.

دشمن ویتامین ب6

غذاهای کنسرو شده که به مدت طولانی در انبارها نگهداری شده اند، فاقد ویتامین ب6 هستند. غذاهای سرخ کرده، میوه جات و سبزیجات پلاسیده و کهنه، غذاهای پراسیس شده، الکل، غذاهای جوشانده شده و هورمون ها، ویتامین ب6 را از بین می برند.

توصیه شخصی

اگر قرص های ضد بارداری می خورید، یا رژیم غذایی شما طوری است که پروتئین زیاد مصرف می کنید، باید ویتامین ب6 بیشتر مصرف کنیدو مبتلایان به بیماری قند، اگر به اندازه کافی ویتامین ب6 استفاده کنند، مصرف انسولین آن ها پایین می آید. در صورتی که میزان قند آن ها تنظیم نشده باشد، دچار عکس العمل قند خون خواهند شد.

اشخاصی که بیماری آرتروز Arthritis ( آرتروز یک بیماری استخوانی است که با التهاب و درد مفاصل همراه است) دارند و برای معالجه داروی Penicillamine استفاده می کنند، باید مکمل غذایی ویتامین ب6 استفاده کنند. ویتامین ب6 وقتی بهترین نتیجه را می دهد که همراه ( ب1 و ب2 ) و ویتامین ث و منیزیوم استفاده شود. اشخاصی که بیماری پارکینسون Parkinson (پارکینسون نوعی بیماری است که لرزش اندام را در پی دارد) دارند و برای معالجه دارویی به نام Levodopa استفاده می کنند، نباید از این ویتامین استفاده کنند و باید برای جایگزین این ویتامین با دکتر خود مشورت کنند.

درباره مدیریت سایت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا